Bild

Pia Proper, näringslivschef, och Magnus Christoffersson, Frykenbaden

Kontakt

Entreprenörerna bakom Frykenbaden tar över Ekenäs

Nu är det klart att det blir en ny arrendator som tar över Vänerpärlan Ekenäs på Värmlandsnäs. Det är entreprenörerna bakom Frykenbaden, som i dagsläget driver välansedda Frykenbaden Camping & Resort i Kil, som övertar driften av Ekenäs gästhamn, camping och restaurang med målet att vara i gång lagom till påsk.

Frykenbaden Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. är ett familjeföretag som har lång erfarenhet av att driva camping. Den populära och uppskattade campingen i Kil har funnits i familjens ägo ända sedan 1986.

Sedan 2016 är det Magnus Christoffersson som för familjetraditionen vidare i rollen som campingvärd på Frykenbaden. Han har 20 års erfarenhet inom turistbranschen och har bland annat utsetts till Årets ledare av SCR Svensk Camping. Magnus Christoffersson kommer att ha rollen som ansvarig för Ekenäs.

”Min farfar drev en camping i Bohuslän på 1970-talet och mina föräldrar köpte Frykenbaden av Kils kommun 1986. Min fru Hanna är delägare i och driver två hotell i Karlstad, och våra barn har jobbat i mer eller mindre alla våra verksamheter. Besöksnäringen och campingvärlden ligger oss enormt varmt om hjärtat, och vi har kunnat samla på oss en hel del erfarenhet och kunskap under åren.”

Han berättar att man har haft ögonen på Ekenäs och att man nappade när möjligheten uppstod att överta driftsavtalet.

”Första gången vi åkte ut och tittade på Ekenäs kände vi bara – wow, här vill vi vara! Det är verkligen en pärla, som Västkusten fast utan saltvattnet. Vi har också fått ett väldigt bra bemötande av alla vi har träffat i Säffle. Nu ser vi fram emot ett långsiktigt åtagande vid Ekenäs och möjligheten att sätta vår prägel på anläggningen.”

Magnus Christoffersson berättar att planeringen och förberedelserna redan är i full gång:

”I sommar ser vi framför oss att Ekenäs ska bjuda på skönt häng med god mat. Det ska vara en camping med hög tillgänglighet där det är rent och fräscht och där våra gäster får service i världsklass. Det som varit vårt framgångsrecept vid Frykenbaden vill vi ta med oss till Ekenäs.”

Pia Proper, näringslivschef i Säffle kommun, är mycket nöjd över att få välkomna Frykenbaden till Säffle och Värmlandsnäs.

”Vi är oerhört glada över att knyta till oss en sådan skicklig entreprenör, med stora erfarenheter från campingvärlden och massor av spännande idéer, som vill satsa på att vidareutveckla Ekenäs”, säger Pia Proper.

Bild
Kontakt
  • Pia Proper

    Näringslivschef

    Kommunledningskontoret

    0533-68 10 22

    Kanaltorget 2A, Säffle

  • Näringslivsenheten

    Näringslivsfrågor

    Kommunledningskontoret

    0533-68 10 22

    Kanaltorget 2A, Säffle

Senast uppdaterad • 2025-01-17